Haberler

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ Planlama ve Geliştirme Kurulu 2’nci Toplantısı yapıldı.

Haber Yayın Tarihi: 14.12.2016
Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu 2’nci Toplantısı, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 

Toplantıya, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü V. Nuray Kılıç ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan ve yapılacak çalışmalar ele alındı.

Toplantının amacını aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir:’’Üniversite, sanayi iş birliğinin sağlanmasıyla birlikte daha verimli bir üretim süreci yaşanacaktır. Ülke genelinde 81 ilde kurulan KÜSİ Planlama Ve Geliştirme Kurulu, ilimizde de 2. Toplantısını gerçekleştirmektedir. Gayemiz üretim zincirinde bulunanların birbirleriyle daha fazla etkileşmesini sağlamak ve daha iyi bir üretim sürecini yaşayabilmektir. Kurum ve kuruluşların tecrübesini birbirlerine aktarmasına katkı sağlamaktır. Bu çalışmalarla alaylılarla mekteplileri daha fazla bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Her çalışmanın bir tarafta teorisi, bir tarafta da pratiği vardır. Üretim zincirinde bulunan kişilerle, bu işin eğitimini veren üniversitemiz arasında iş birliğini sağlamak hedefimizdir. Hükümetimizin bu konudaki değişik teşvik unsurları bulunmaktadır. Hem sanayiciler hem de üniversitelerin bu tür çalışmalardan daha etkili sonuç elde edebilmesi için gerekli düzenlemeler yapıldı. Üniversitemizdeki öğretim görevlilerimiz yapmış olduğu çalışmalarla YÖK nezdinde kıymet kazanacak. Sanayicilerimiz de buradaki çalışmalarla daha değişik teşvik unsurlarına ulaşabilecekler. Bu iş birliğinden biz ümitliyiz. 2015 strateji eylem planının gereği olarak bu toplantıda 1. KÜSİ kararlarını değerlendireceğiz. Her il kendi üniversitesinden daha fazla beklenti içerisinde, her il sanayisinin daha gelişmesini bekleyecek süreçler yaşıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla üniversiteyi sanayicilerle bir araya getirecek olan çalışmadan da ümitliyiz. Daha iyi bir üretim sürecini gerçekleştirmede bu tür bir araya gelmelerin ve eylem planlarının gereklerini yerine getirmenin faydası olacağına inanıyoruz. ‘’ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü V. Nuray KILIÇ tarafından, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Stratejisi (KÜSİ 2015-2018) KÜSİ’ genel amacı ve vizyonu, Strateji Eylem Planı’nın hedefleri, Politik Belgelerde KÜSİ, Ulusal Bilim, Teknoloji Ve Yenilik Stratejisinde KÜSİ, Bilim Ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK)  Kararlarında KÜSİ, Ülkemiz ve İlimiz İhracat Miktarı (2013-2014) ve Teknoloji Düzeyleri, Ülkemizin Üniversite Sanayi İşbirliği Endeksi, İlimiz Sanayi Sektöründeki Firmalar hakkında bilgiler, İlimiz AR-GE Proje Durumu, İlimiz Patent, Faydalı Model, Marka ve Endüstriyel Tasarım Başvuru ve Tescil sayıları konuları hakkında sunum yapıldı.

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu toplantısı yapılan çalışmaların değerlendirilip KÜSİ Eylem Planı taslağına son şeklinin verilmesiyle sona erdi.


Haberin Resimleri

Kütahya Bilim, Sanayi ve Teknoloji
İl Müdürlüğü

 

Adres: Kütahya Valilik Binası, Kat:3
Telefon: (274) 223 15 47
Faks: (274) 224 21 38
e-Posta: stmkutahyail@sanayi.gov.tr
Sayfa Gösterimleri
Bu Sayfa : 858
Bugün Tekil : 1039
Bugün Toplam: 1243
Genel Toplam: 3186294