Haberler

ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI

Haber Yayın Tarihi: 24.10.2017
ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI BU YIL DA İLİMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.
 

Günümüzde yaşanan küreselleşme ile rekabet ve ürün çeşitliliği giderek artmaktadır. Bunun bir sonucu olarak tüketiciye farklı fiyat, kalite ve seçeneklerde ürün sunulması, insan can ve mal güvenliğini tehdit eden birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Piyasada serbest dolaşımı olan bu ürünlerin insan sağlığını, can ve mal güvenliğini, çevreyi, bitki ve hayvan yaşamını tehdit eden riskleri de barındırmaktadır.

Bu riskleri ortadan kaldırmak için tüketiciler, kullanıcılar, imalatçılar, ithalatçılar ve dağıtıcılar, uygunluk değerlendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin önemli görevleri bulunmakta olup, söz konusu aktörlerin kamu kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde olmaları piyasada yer alan ürünlerin güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir

İşte bu açıdan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplumda farkındalığı arttırmak ve bilinç oluşturmak amacıyla Ülkemizde her yıl Ekim ayında “Ürün Güvenliği haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir.

İlimizde bu yıl ki etkinlikler Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde Sevgi Yolunda iki gün boyunca açılan stant ve açık hava bilgilendirme toplantısı yaparak, eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin farkındalığı artırmaya yönelik faaliyetler biçiminde gerçekleştirildi. Açılan stantlarda vatandaşlar, sanayiciler, üreticiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ürün güvenliği hakkında bilgilendirildi. Okullara yönelik etkinlikler kapsamında Şeker İlk Okulu ile Mehmet Akif İnan Orta Okulunda öğretmen ve öğrencilerine, çeşitli sunum ve söyleşilerle ürün güvenliğinin önemi anlatılmaya çalışıldı. Öğrencilerin soru ve cevaplarla aktif katılımı dikkatlerden kaçmadı.

Düzenlenen etkinliklerde Bilim Teknik ve Bilim Çocuk dergileri ile konuyu hatırlatıcı şapka, kalem ve kalemlikler ile ayrıca öğrencilere ismen hazırlanan Katılım Sertifikaları dağıtıldı.


Haberin Resimleri

Kütahya Bilim, Sanayi ve Teknoloji
İl Müdürlüğü

 

Adres: Kütahya Valilik Binası, Kat:3
Telefon: (274) 223 15 47
Faks: (274) 224 21 38
e-Posta: stmkutahyail@sanayi.gov.tr
Sayfa Gösterimleri
Bu Sayfa : 504
Bugün Tekil : 636
Bugün Toplam: 669
Genel Toplam: 3422399